Nem vagyok lakberendező (se), és félő, hogy ez ebből a posztból ki is derül :) Mégis sokat nézegetem a lakberendezési oldalakat, mert sok inspiráció nyerhető belőlük, és látszik, hogy a lakberendezési trendek szépen megjelennek a parti dekorációkban is.
Most négy olyan stílust hoztam, amelyek sok mindenben hasonlítanak, átfedik egymást, és sokszor keverednek is. Ezek a stílusok nagyon kedveltek az esküvői dekorációkban, és kifejezetten jól mutatnak a szabadban.
A vidéki (country) stílus örök és nagyon kedvelt. Persze nem mindegy, hogy milyen vidéki! Tolódhat a hangsúly az amerikai, angol, francia vagy skandináv vidéki stílus felé is.
Az azonban biztos, hogy ebben a dekorációban is a természetes anyagok jelennek meg. Fa, kő (bontott tégla), raffia, spárga, cserép, zsákvászon.
Megjelennek a vidéki élet kellékei: hordó, locsolókanna, talicska, kerékpár, gereblye, lisztes zsák, létra, fonott kosár. Mind kicsit régies, kopott stílusban.
Persze a szalmabála sem maradhat ki, ahogy a fatuskók sem.
Ahogy a lakberendezésben is, itt is lefesthetünk bármit táblafestékkel, ami a kezünk ügyébe kerül :)
Mezei virágok, napraforgó, levendula, margaréta ... Csak kösd egyszerű csokorba!
A befőttes- és borosüveg olcsó és jó megoldás vázának és gyertyatartónak is.
Ehhez a stílushoz jól illik a bunting, de csakis varrott, valamilyen szép, természetes anyagból.
A kockás vagy más vidéki mintás anyagokat is elővehetjük.
A színek természetesek, lehet visszafogott, bézs-fehér irány, de nyugodtan beválaszthatunk egy-egy élénkebbet is.
Ebben a stílusban az a jó, hogy nagyon természetközeli, gyönyörű kerti partikat vagy szabadtéri esküvőket lehet szervezni vele. Nem kell hozzá sok pénz, az alapanyagok könnyen beszerezhetőek, és sok mindent csinálhatunk magunk is. Ráadásul nagyon jól felhasználható Magyarországon is, igazán hazaivá lehet tenni.
A rusztikus stílus nagyon hasonló az előzőhöz, tulajdonképpen annyi, hogy minden durván megmunkált, natúr. Szinte minden dekorációban megjelenik, ugyanis manapság nincs styling fotó egy vaskos fa asztal nélkül :)
Téli esküvők és a karácsonyi ünnepkör merít dekorációs elemeket ebből a stílusból.
Itt is ugyanúgy minden természetes és régi. Itt talán nagyobb hangsúlyt kaphat a kő, a márvány, valamint a nehéz, fém kiegészítők és a kovácsoltvas is.
Agyag, kerámia vagy mázas edények nagyon jól illenek ide, de tálalhatunk egyszerű fa vágódeszkákon.
Agancsok, trófeák, szarvas motívum.
Terméseket, faleveleket is felhasználhatunk, akár buntinghoz vagy asztaldíszként is. Még egy egyszerű ág is lehet dekorációs elem.
Ebben a stílusban az a legjobb, hogy nagyon jól mutat más stílusokkal keverve, sőt szerintem úgy a legszebb! Ahogy a lakberendezésben is szívesen párosítják a minimállal, az ipari stílussal vagy glamouros vonallal, ezek jól mutatnak a dekorációban is!
A színek lehetnek világosak, a skandináv vonalnak megfelelően, vagy sötétebbek, mélyek, teltebbek.
A vintage egy igen kedvelt stílus manapság; eredetileg a 20-astól a 60-70-es évek végéig tartó időszak stílusának újrafelfedezését értjük rajta, és eredetileg divat, majd lakberendezési stílussá vált. Ha innen szeretnénk inspirálódni, akkor régi, jó minőségű, nosztalgikus tárgyakat használhatunk fel, mint például egy régi írógép, vagy telefon, esernyő, bőrönd, vagy egy pianínó.
Régi, kopottas bútorokat használhatunk tálalónak.
Nem csak bútorokat, hanem képkeretet, tükröt és tálcákat is felhasználhatunk.
Tematikus bulit is csinálhatunk vintage stílusban.
A régi könyvek vagy könyvlapok dekorációként való felhasználása is ötletes.
Ez a dekoráció lehet színes, de a színek kicsit fakók, fáradtak, nem kifejezetten élénkek.
A shabby chic (szó szerint kopott eleganciát jelent) is menő stílus, igazi esküvői vagy kislány-zsúr dekorációs stílus. A fentiekhez képest még romantikusabb, kicsit elegánsabb, sikkesebb, kicsit franciás. Minden régi, kopott, kényelmes.
A többi stílusra is igaz, de itt aztán fokozottan, hogy bármire ráönthetjük a szupermenő Annie Sloan festékünket, illetve bármilyen tárgyat akarunk felhasználni, kicsit smirglizzük le. :)
A csipke- és a virágminták jellemzőek, akár csak a vintage-nél.
Ilyenkor ne spóroljunk az anyaggal, a terítő, futó vagy szalvéta is legyen sokszor redőzött, több rétegű.
Tárgyakból itt például a madárkalicka, míves :)) csillár kerülhet elő.
Porcelán csészét és tányérokat nem csak az étkezéshez, hanem dekorációs célra is felhasználhatunk.
Színekből a fehér, bézs, fáradt rózsaszín, akár a csillogással párosítva.
Szerintem -habár mindegyik stílus gyönyörű,- önmagában kicsit sok, ezért inkább más stílusokkal érdemes keverni őket. Például a vidéki stílushoz, modern, geometrikus mintás anyagokat használhatunk. Vagy a shabby chic-ből a színeket, mintákat lessük el, de modern étkészlettel párosítjuk. Legyen benne egy kis csavar, úgy még izgalmasabb!
Legközelebb modernebb stílusokkal jövök, hogy lássátok, abból is milyen szép dekorációkat lehet csinálni.